Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec bitwy o samorządy, pytania o wspólnotę i dialog

29 kwietnia 2024 | Życie Regionów | Michał Kolanko
Agata Wojda, nowo wybrana prezydent Kielc, należy do młodego pokolenia polityków samorządowych
autor zdjęcia: PAP/Piotr Polak
źródło: Rzeczpospolita
Agata Wojda, nowo wybrana prezydent Kielc, należy do młodego pokolenia polityków samorządowych

Kurz po wyborach samorządowych powoli opada. Ale w regionach, miastach i gminach przed nowo wybranymi samorządowcami piętrzą się bardzo liczne wyzwania.

W 60 miastach „prezydenckich” odbyła się 21 kwietnia druga tura wyborów prezydenckich. To na nich była skupiona uwaga mediów, zwłaszcza na kilku wyścigach: w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni czy Kielcach.

Polityczny bilans II tury jest jednoznacznie korzystny dla Koalicji Obywatelskiej, która po dwóch dekadach rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego (PO była przez pewien czas w koalicji z nim, oczywiście) zdobyła władzę w Krakowie. Zwycięzca wyborów Aleksander Miszalski ma teraz komfortową sytuację: KO kontroluje Radę Miasta, co zapewni nowemu prezydentowi łatwy start. Ale w Krakowie i tak czeka go wyzwanie.

Jak budować wspólnotę

W Krakowie w II turze wyborów Miszalski miał 51 proc. głosów, jego konkurent – Łukasz Gibała – niewiele mniej, bo 48 proc. Różnica między kandydatami wynosiła zaledwie 5434 głosy.

Dla Miszalskiego ten wynik to wyzwanie same w sobie: musi próbować po ostrej kampanii wyborczej przekonywać do siebie „drugą połowę miasta”. Bo jeśli wybory samorządowe 2024 czegoś uczą, to także tego, że mieszkańcy są teraz bardzo uczuleni na to, co dzieje się w ich lokalnych wspólnotach. I jak zachowują się władze.

Jeszcze przed pierwszą turą wyborów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12861

Wydanie: 12861

Spis treści

Reklama

Zamów abonament