Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przełom w sposobie rozliczania w czasie ulgi na robotyzację

29 kwietnia 2024 | Podatki | Maria Wnęk

Podatnik jest uprawniony do dokonania jednorazowego rozliczenia w ramach ulgi na robotyzację wydatków poniesionych na nabycie wskazanych w przepisie środków trwałych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 grudnia 2023 r. (III SA/Wa 1993/23).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że jest wiodącym producentem wyrobów stolarki okiennej. W związku z rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zrealizował inwestycję polegającą na wytworzeniu nowej zautomatyzowanej linii produkcyjnej, która składa się z wielu maszyn, skoordynowanych ze sobą. Inwestycja została zrealizowana przez Spółkę w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości osób zaangażowanych w proces produkcji. Spółka zamierza odliczyć jednorazowo od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów nabycia maszyn i urządzeń peryferyjnych.

Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości dokonania odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50 proc. kosztów poniesionych w roku podatkowym na nabycie maszyn i urządzeń peryferyjnych na podstawie art. 38eb ustawy o CIT. Zdaniem podatnika, pod pojęciem kosztów nabycia fabrycznie nowych robotów przemysłowych czy urządzeń peryferyjnych należy rozumieć wydatki, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12861

Wydanie: 12861

Spis treści

Reklama

Zamów abonament