Istotność w raportowaniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju
Plan i działania | Strategia i zrozumienie
Pierwszym krokiem w podróży do raportowania ESG jest strategiczna racjonalizacja. Kluczowe osoby w organizacji powinny dokładnie wiedzieć, dlaczego chcą działać w sposób zrównoważony i publikować raporty na temat zrównoważonego rozwoju. Najważniejszym krokiem milowym w procesie raportowania jest analiza i ocena istotności prowadzące do ustalenia istotności i benchmarków w tym zakresie.
Ważne definicje
Czym jest istotność (inaczej materialność, ang. materiality)? Istotność to filtr używany do identyfikowania kwestii, które są najważniejsze dla interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, i pomaga organizacjom wskazać, o czym z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju powinny raportować, szczególnie na etapie jego wdrożenia raportowania. W miarę upływu czasu powinna następować ponowna ocena istotności, jeśli pojawią się zmiany, które należy uwzględnić. Wszystkie obecnie funkcjonujące standardy raportowania dotyczące zrównoważonego rozwoju wymagają uwzględnienia istotności wpływu na zagadnienia ESG, ale coraz częściej również istotności finansowej. Połączenie obu aspektów definiowane jest jako podwójna istotność i obecnie, z uwzględnieniem dynamiki zmian, jest to najlepsza praktyka przy ustalaniu, co jest istotne dla organizacji z punktu widzenia raportowania zrównoważonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta