Firmy TSL przygotowują się na ożywienie gospodarcze
Rośnie spożycie, to dobry znak dla branży logistyki kontraktowej i magazynowej, która, podobnie jak cały przemysł, musi zmniejszyć ślad węglowy.
Początek 2024 roku wskazuje, że wraz z wyhamowaniem inflacji i ustabilizowaniem sytuacji gospodarczej polscy konsumenci znów patrzą w przyszłość z nieco większym optymizmem i wrócili do zakupów. W lutym br. wartość sprzedaży dóbr szybko zbywalnych (FMCG) w Polsce wzrosła o 5 proc. r./r., przy czym o 2,8 proc. r./r. zwiększyła się ilość. Dla porównania rok wcześniej, w lutym 2023 r., rynek wzrósł o 17,1 proc., przy czym ilości były mniejsze r./r. o 0,5 proc., zaś wzrost wiązał się z wyższą ceną, wynika z najnowszego raportu Shopper Trends, opublikowanego przez firmę badawczą NIQ.
Jednak produkcja przemysłowa w Polsce w maju spadła o 1,7 proc. r./r. po wzroście o 7,8 proc. r./r. w kwietniu. Analitycy PKO BP tłumaczą, że obserwowana ostatnio podwyższona zmienność danych jest spowodowana efektami kalendarzowymi. Po uwzględnieniu sezonowości i liczby dni roboczych dane wskazują w ostatnich miesiącach na stagnację lub nieznaczny spadek produkcji. Ostrzegają jednak, że zatrudnienie spada r./r. nieprzerwanie od października 2023 roku, co jest najdłuższym okresem spadków (z wyjątkiem pandemii) od lat 2012/2013.
Mniej magazynów w budowie
Na koniec I kwartału całkowity popyt na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 870 tys. mkw. (-25 proc. r./r.), z czego nowe umowy i ekspansje odpowiadały za 64 proc. wszystkich zrealizowanych transakcji, podlicza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta