W Polsce brakuje wizji systemu gospodarki odpadami
Brak kompleksowego podejścia wpływa na niestabilność prawa, co powoduje niepewność inwestycyjną. Potrzeba także przyspieszenia procedur administracyjnych – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Jakie są główne wyzwania związane z gospodarką odpadami w Polsce?
Brak spójnej, kompleksowej wizji i kierunku, w jakim zmierzamy – to wyzwania, z jakimi mierzymy się w branży gospodarki odpadami w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat zmagaliśmy się z szeregiem problemów, a rozwiązania dla nich były wypracowywane w oderwaniu od wizji całego systemu. Gdy spojrzymy na ilość zmian przepisów, z którymi mieliśmy do czynienia, to jest ona zatrważająca. Dla takich przedsiębiorstw jak nasze, które działają na rynku bardzo uregulowanym pod względem prawnym, taka zmienność powoduje destabilizację i brak pewności co do tego, na jakich zasadach będziemy funkcjonować w przyszłości.
Mówimy w Polsce o zwiększaniu poziomów recyklingu, o tym, że zależy nam na budowie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Na razie to jednak tylko hasła, brakuje konkretów. Na europejskich rynkach podejście do tego tematu jest zróżnicowane. Zatem pytanie brzmi, jak wygląda polska wizja gospodarki odpadami? Bez niej trudno prowadzić dalsze inwestycje. Wiele lat temu zaczęły powstawać nowoczesne instalacje do sortowania odpadów surowcowych, bardzo dużo zainwestowano w pozyskanie jak największej ilości surowca z odpadów trafiających do żółtego worka. Inwestowano m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta