Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wypłacać twórcom wynagrodzenia ze streamingu?

27 czerwca 2024 | Prawo co dnia | Marek Staszewski

Posłowie mają szansę przyjąć dobre prawo, które poprawia warunki funkcjonowania twórców, artystów i producentów w cyfrowym świecie. Oby jej nie zmarnowali.

Widać już światło. Choć tunel jest długi i pociąg zaczął nim jechać prawie dziesięć lat temu. Tak wygląda batalia o ułożenie uczciwych reguł działania w internecie. To jest praca katorżnicza, ale Komisja Europejska ją podjęła i wspólnie z Parlamentem Europejskim i Radą doprowadziła do uchwalenia DSM, tj. dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

W toku kilkuletnich prac w Strasburgu i Brukseli, z udziałem setek posłów z wszystkich krajów Unii, równie dużej liczby przedstawicieli rządów tych państw, specjalistów, twórców, artystów, dziennikarzy, wydawców, producentów, Big Techów, ale i tych mniejszych, wypracowano kompromis.

Branży muzycznej chodziło przede wszystkim o zniwelowanie ogromnego rozstrzału pomiędzy kolosalnymi pieniędzmi, które codziennie przez wiele lat zarabiali ci wielcy z Big Techów, a ochłapami rzucanymi dla tych, którzy muzykę tworzą: autorów, artystów i wydawców muzycznych. Wszelkie próby porozumienia spełzły na niczym. Konieczne było kompleksowe uregulowanie tych relacji. W końcu się udało i choć nikt nie jest do końca zadowolony z rezultatu, to takie są reguły kompromisu.

Podobny proces trwa teraz w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12909

Wydanie: 12909

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament