Wpływ transakcji M&A na zatrudnienie pracowników
W trakcie fuzji i przejęć dochodzi do wielu czynności wymagających szczególnej analizy z punktu widzenia interesów stron transakcji. Niezwykle istotne jest ustalenie skutków transakcji M&A na gruncie prawnopracowniczym. Od tego zależeć będą zarówno obowiązki pracodawców jak i uprawnienia pracowników – co może z kolei mieć wpływ na dynamikę całej transakcji.
„Czy pracownicy przejdą automatycznie do nowego pracodawcy?” – to jest najczęstsze pytanie, które pada podczas każdej transakcji M&A, a w szczególności gdy mamy do czynienia z transakcją typu asset deal [jej przedmiotem są wybrane aktywa]. W przypadku bowiem transakcji typu share deal [jej przedmiotem są udziały bądź akcje] , kwestie dotyczące zatrudnienia – ze względu na strukturę transakcji – mają mniejsze znaczenie. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna gdyż skutkuje nie tylko automatycznym przejściem pracowników do nowego pracodawcy ale również szeregiem obowiązków obu stron transakcji. Jeżeli odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, oznacza to, że w danym przypadku mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy (lub jego części) i znajdą zastosowanie regulacje art. 23(1) Kodeksu pracy. Zgodnie z powołanym przepisem w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
1. Czy można na podstawie umowy wyłączyć skutki transferu pracowników?
Skutek w postaci przejęcia pracownika w powyższym trybie następuje z mocy prawa w warunkach przejścia całości lub części zakładu pracy na innego pracodawcę, w stosunku do zatrudnionych w dacie tego przejścia pracowników, niezależnie od woli i działań pracowników oraz pracodawców biorących udział w przejęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta