Pełnomocnicy chcą ograniczenia kręgu osób uprawnionych do pomocy
Doprecyzowanie, kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, i poprawa organizacji tego systemu – to główne postulaty samorządów prawniczych.
W czerwcu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt dużej nowelizacji przepisów dotyczących nieodpłatnej pomocy prawnej. Wtedy też wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zwróciła się do samorządów radców i adwokatów z prośbą o przysłanie uwag na temat obecnego funkcjonowania systemu. Wśród postulatów adwokatury znalazło się przede wszystkim ograniczenie zakresu podmiotów uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Obecnie taką pomoc może uzyskać każdy, kto złoży oświadczenie, że nie stać go na pokrycie kosztów usług prawnych komercyjnie.
Według adwokatury, nieodpłatna pomoc prawna powinna przysługiwać tylko jasno określonym grupom, takim jak: seniorzy, młodzież do 26. roku życia, weterani i kombatanci, osoby z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta