Audyt śledczy po zgłoszeniu sygnalisty
25 września wchodzi w życie ustawa, która obejmie ochroną sygnalistów, którzy ujawniają nieprawidłowości w firmie – w tym mające znamiona przestępstw. Jak zareagować na takie zgłoszenie? W jakich przypadkach przeprowadzić audyt śledczy i jakie obszary firmy powinien on objąć?
Ograniczanie ryzyka nadużyć w firmie wymaga stosowania nowoczesnych narzędzi kontroli zarządczej. Jednym z nich jest audyt śledczy. Od tradycyjnego postępowania wewnętrznego, odróżnia go przede wszystkim wykorzystanie technik śledczych oraz ocena podejmowanych działań m.in. przez pryzmat znamion przestępstw. W szczególności, w ocenie dokonywanej przez audytora brane są pod uwagę tzw. przestępstwa gospodarcze, do których zaliczyć można m.in. korupcję, oszustwa i działania na szkodę spółki. Badaniem audytora śledczego może zostać objęty wybrany obszar działalności firmy lub konkretne zachowanie, co do którego zachodzi podejrzenie nieprawidłowości. Pojawia się zatem pytanie czy specyfika audytu śledczego sprawia, że może on zostać wykorzystany również w odpowiedzi na zgłoszenie sygnalisty?
Nie każdy zgłaszający jest sygnalistą
Odpowiedź na pytanie o użyteczność audytu śledczego wymaga zrozumienia zasad ochrony sygnalistów. Chociaż w języku potocznym „sygnalistą” często określany jest każdy, kto zgłasza jakiekolwiek informacje o nieprawidłowościach, w rzeczywistości zakres tego pojęcia jest znacznie węższy. W świetle przepisów ustawy o ochronie sygnalistów (u.o.s.), sygnalistą jest osoba, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Co to oznacza w praktyce?
PRZYKŁAD:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta