Przekazanie oświadczenia w formie elektronicznej może przyspieszyć odstąpienie od umowy
Strona, która świadomie wybrała komunikację wyłącznie w tradycyjnej formie pisemnej, musi liczyć się z konsekwencjami tego, że jej kontrahent odstąpi od umowy jako pierwszy, korzystając z szybszej metody komunikacji.
W dobie powszechnej komunikacji elektronicznej może pojawić się wątpliwość co do kolejności i skuteczności składania oświadczeń woli w sytuacji, gdy obie strony złożyły oświadczenia w przybliżonym czasie, natomiast wybrały różne sposoby przekazania tej informacji drugiej stronie.
1. Form odstąpienia od umowy
Wątpliwości pojawiły się w następującym stanie faktycznym:
Strony niebędące przedsiębiorcami wiązała umowa zawarta w formie pisemnej. Jedna ze stron odstąpiła od umowy, a oświadczenie złożone w formie pisemnej zostało nadane pocztą. Dzień później, przed odebraniem przesyłki zawierającej oświadczenie o odstąpieniu, druga strona również od umowy odstąpiła, jednak swoje oświadczenie wysłała od razu mailem, załączając jednocześnie skan złożonego oświadczenia nadanego pocztą. Strona, która swoje oświadczenie nadała wcześniej tylko pocztą, celowo nie odebrała przesyłki do ostatniego dnia terminu, a następnie twierdziła, że dopiero z chwilą jej odebrania doszło do złożenia oświadczenia, a więc było nieskuteczne, ponieważ jej własne oświadczanie wysłane pocztą zostało odebrane już po trzech dniach od wysłania.
Aby właściwie przeanalizować postawiony problem, należy rozróżnić kilka kwestii, a mianowicie:
1) formę złożenia oświadczenia woli,
2) formę przekazania zawiadomienia o treści oświadczenia woli,
3) moment dotarcia oświadczenia woli....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta