Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy regiony węglowe zostaną na lodzie

02 sierpnia 2024 | Ekonomia i rynek | Alina Pogoda
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Od ponad roku regiony węglowe z powodzeniem korzystają z unijnych funduszy na rozwój po węglu. Dlaczego polski rząd chce je pozostawić bez pieniędzy po 2027 r.?

W śród polskich polityków i wysokiej rangi urzędników brakuje silnego głosu, który na szczeblu unijnym głośno by optował za kontynuacją Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Dziwi to tym bardziej, że polska prezydencja w Unii zbliża się wielkimi krokami i już w tym momencie zaczynają się prace koncepcyjne nad kształtem przyszłej unijnej perspektywy finansowej na lata 2028–2034. A jest o co walczyć.

16 mld euro na pożeganie z węglem

Przede wszystkim dlatego, że Polska jest największą beneficjentką Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) i najprawdopodobniej byłaby nią również w przyszłej perspektywie finansowej. Komisja Europejska przekazała 3,8 mld euro (ponad 16 mld zł) polskim regionom węglowym na budowę alternatywnej gospodarki po zakończeniu wydobycia węgla.

Do finansowania z Funduszu zakwalifikowało się pięć polskich regionów: Śląskie (jako największy beneficjent – 9,4 mld zł), Dolnośląskie (Wałbrzych), Wielkopolskie (Wielkopolska Wschodnia), Łódzkie (Bełchatów) i Małopolskie (Małopolska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12940

Wydanie: 12940

Spis treści
Zamów abonament