Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi innowatorzy nie muszą wymyślać koła na nowo

02 sierpnia 2024 | Prawo co dnia | Nadia Senkowska

Wchodzących na rynek trzeba chronić przed mechanizmem wymyślania koła na nowo, bo warto uczyć się na własnych błędach, ale też unikać tych, które popełnili już inni – uważa Kacper Raciborski, prezes Fundacji Innovations Hub i członek kapituły konkursu „Rzeczpospolitej” dla młodych wynalazców.

Jakie bariery może napotkać dzisiaj młody człowiek, który chce wdrażać innowacje w Polsce?

Niestety, wielu młodych innowatorów nie wie, gdzie i jak zacząć, bo ani działalność inkubatorów wspierających ich na wczesnym etapie rozwoju biznesu, ani system wczesnego finansowania nie są w naszym kraju rozwinięte tak, jak na Zachodzie. Ale nawet jeśli ci młodzi ludzie trafiają pod opiekę – i zyskują szansę choćby na stworzenie własnych zespołów badawczych czy projektowych – to jeszcze nie znaczy, że nie napotkają żadnych barier. Dużym problemem jest już sama dyskryminacja wiekowa. Niestety, nasze rodzime inkubatory nie do końca spełniają rolę „węzłów w sieci”, które łączyłyby potencjalnych innowatorów z ludźmi mogących ich wesprzeć, co na Zachodzie jest powszechne. Sami zaś młodzi nie mają wiedzy biznesowej, bo uczelnie i szkoły im jej nie przekazują. W efekcie projekty „stają” bądź umierają z powodu niesprzyjającego otoczenia.

Sytuacja innowatorów na polskim rynku jest więc trudniejsza niż w Europie czy na świecie?

Inkubacja w naszym kraju – cytując „Ferdydurke” – została upupiona, zinfantylizowana. Według nas jej synonimem są drukarki 3D, wynajem przestrzeni, warsztaty z Pythona czy prototypowanie – za granicą widoczne gołym okiem. A inkubacja biznesowa to coś więcej, coś, co niewidoczne – sieci networkingowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12940

Wydanie: 12940

Spis treści
Zamów abonament