Wielka wymiana więźniów
Turecki wywiad przeprowadził największą w ostatnim czasie operację wymiany więźniów między państwami Zachodu a Rosją. Chodzi o 26 osób przetrzymywanych w więzieniach w siedmiu krajach. Na liście jest jedno nazwisko z Polski.
Specjalny rosyjski rządowy samolot wylądował w czwartek w Królewcu. Na pokładzie samolotu (tego samego, którego użyto w 2022 roku do wymiany handlarza bronią Wiktora Buta na amerykańską koszykarkę Brittney Griner), według niezależnych rosyjskich mediów, mieli wejść deportowani 31 lipca ze Słowenii zdemaskowani agenci rosyjskiego wywiadu (SWR) Arciom Dulew wraz z żoną Anną. Działali pod przykrywką, udawali obywateli Argentyny.
Wszystko wskazywało na to, że to początek zapowiadanej od kilku dni wielkiej wymiany więźniów pomiędzy Rosją a kilkoma państwami Zachodu.
Kto wróci do Rosji
Rosyjski niezależny portal The Insiders twierdzi, że Polska uwolni Pablo Gonzaleza (Paweł Rubcow), hiszpańskiego dziennikarza rosyjskiego pochodzenia. W lutym 2022 roku został zatrzymany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa. Na zlecenie GRU miał inwigilować Żannę Niemcową, córkę zamordowanego w Moskwie lidera opozycji Borysa Niemcowa.
„Rzeczpospolita” zwróciła się z pytaniem do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rzecznik MSZ Paweł Wroński...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta