Blisko dobrego kursu na przyjęcie euro
W dyskusji o wejściu do strefy euro mocno akcentowano kurs, po jakim zostanie przeliczony złoty. I choć nie jest on kryterium konwergencji, to stanowi czynnik wrażliwy.
Do nominalnej zmiany wszystkich wartości ekonomicznych w gospodarce krajowej przy przyjęciu euro dochodzi jeszcze społeczne zrozumienia dla kursu wymiany pieniądza krajowego na wspólną walutę. Zainteresowanie nim wynika z faktu, że kontakt z kursami walut jest powszechny – od szerokiego zakresu wymiany towarowej i usług po turystykę. Polacy ciągle przeliczają jedną walutę na drugą, czemu towarzyszy praktyczna lekcja finansów międzynarodowych i poznawanie obok kursu walut takich pojęć, jak forex, opcja walutowa, spread, deprecjacja.
Formalne kryteria konwergencji, jak poziom inflacji, długu czy deficytu budżetowego, były dotąd niejako niewidoczne, jakby nie miały w potocznym rozumieniu bezpośredniego związku z aktem wstąpienia do strefy euro. Kurs natomiast był jednoznacznie kojarzony jako wręcz podstawowy wskaźnik dla tego zdarzenia.
Wyobrażenia Polaków
Powszechne przekonanie, wręcz pewność, że ceny „w euro” będą wyższe niż „przed euro”, opierało się na wierze, że to głównie zależy od przyjętego kursu. Niemal każdy obywatel ma własne wyobrażenie o tym, co jest właściwe. Nie trzeba dodawać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta