Jak dotacje wpływają na rozliczenia VAT
Opodatkowanie dotacji podatkiem od towarów i usług budzi wiele kontrowersji i pytań wśród podatników. Dotyczący tej kwestii niedawno wydany wyrok NSA wnosi nowe spojrzenie na ten problem, ale nie eliminuje wszystkich wątpliwości.
Podatnik planował wziąć udział w konkursie, w którym można było uzyskać dotację na projekt doskonalenia systemu nauki zawodu u pracodawców będących rzemieślnikami. Projekt obejmował m.in. organizację staży, kursów e-learningowych, szkoleń, a także finansowanie studiów podyplomowych. Dofinansowanie pochodziło z UE i budżetu państwa, przy czym beneficjent musiał wnieść wkład własny w wysokości minimum 10 proc. wydatków kwalifikowalnych. Maksymalne dofinansowanie wynosiło 90 proc. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że osoby uczestniczące w programie nie będą zobowiązane do ponoszenia opłat, z kilkoma wyjątkami. Wnioskodawca zapytał, czy dotacja na pokrycie kosztów kwalifikowanych powinna zostać wliczona do podstawy opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Innymi słowy, czy powinna zostać opodatkowana VAT.
Czy dotacja jest zapłatą za usługę
Wnioskodawca stwierdził, że dotacja nie stanowi podstawy opodatkowania VAT, gdyż nie jest zapłatą za usługę. Projekt ma na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego w regionie, co przyniesie korzyści ogółowi mieszkańców, a nie konkretnej grupie odbiorców. Otrzymane dofinansowanie to częściowy zwrot poniesionych kosztów kwalifikowanych i nie wpływa na cenę usług, więc nie powinno zwiększać podstawy opodatkowania VAT. Dotacja nie jest związana z konkretną dostawą lub usługą, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta