Od czempiona do utraty majątku
Aby przetrwać, Grupa Azoty musi pozbyć się części swojego majątku o wartości kilku miliardów złotych.
Obecny zarząd Grupy Azoty zyskał kilka miesięcy na przygotowanie planu naprawczego. Oczekują tego instytucje finansowe, które kredytują działalności spółki. Okres obowiązywania porozumienia, które zawarto jeszcze w lutym, został wydłużony do 11 października 2024 r. Na koniec I kwartału zadłużenie Grupy Azoty wynosiło blisko 10 mld zł. Jak zatem zredukować tak poważne zadłużenie?
Analiza inwestycji
Zarząd firmy prowadzi obecnie analizę realizowanych inwestycji (budowa kompleksu chemicznego Polimery Police i elektrowni węglowej w Puławach). – Mamy zrealizowane oszczędności w ramach m.in. optymalizacji kosztów wewnętrznych czy też osiągania synergii kosztowych w firmie. Najważniejsze informacje będziemy przedstawiać przy omawianiu wyników finansowych za I półrocze 2024 r. Od końca marca stopniowo odbudowujemy pozycję Grupy na rynku, wdrażając projekty optymalizujące sprzedaż i produkcję, obniżyliśmy także wydatki na sponsoring, darowizny i marketing – informuje nas biuro prasowe Grupy Azoty. To jednak kropla w morzu miliardowych potrzeb i nie obejdzie się bez sprzedaży części majątku.
Firma komunikowała już wcześniej o możliwości sprzedaży tzw. nieoperacyjnych aktywów (nieruchomości, grunty). Michał Kozak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta