Intel na zakręcie. Nvidia wpędza go w kłopoty
Tracący udziały w rynku procesorów Intel zwolni aż 15 proc. swojego personelu w ramach wartego 10 mld dol. planu redukcji kosztów. Mimo to rozpoczyna budowę zakładu w Polsce.
Z danych Counterpoint Research wynika, że kosztem Intela rynek procesorów podbija choćby Nvidia – w 2023 r. zyskała aż 3 pkt proc. udziału rynkowego, podczas gdy Intel stopniał o 0,7 pkt. By się bronić, Intel stawia na radykalne kroki, ale to nie dziwi, skoro jego pion produkcyjny miał 7 mld dol. strat operacyjnych w 2023 r., co oznaczało ich znaczny wzrost w stosunku do 5,2 mld dol. rok wcześniej. Jednocześnie tego typu przychody spadły o 31 proc., do 18,9 mld dol.
Dlaczego Intel zwalnia
Teraz Intel zapowiada, że zwolni na całym świecie 15 tys. osób. – Musimy dostosować naszą strukturę kosztów do naszego nowego modelu operacyjnego i fundamentalnie zmienić sposób, w jaki działamy –napisał dyrektor generalny Pat Gelsinger. – Nasze przychody nie wzrosły zgodnie z oczekiwaniami – i jeszcze nie skorzystaliśmy w pełni z silnych trendów, takich jak sztuczna inteligencja. Nasze koszty są zbyt wysokie, nasze marże są zbyt niskie – dodał.
Firma odnotowała przychody w wysokości 12,8 mld dol. w drugim kwartale, co oznacza 1 proc. spadek r./r., zaś zysk zmniejszył się o 1,6 mld dol. Analitycy zauważają, że Intel, niegdyś dominujący na świecie producent układów scalonych, ma kłopoty. Fala komputerów mobilnych w ciągu ostatnich dwóch dekad zaskoczyła firmę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta