Firma w domu – jakie wydatki można rozliczyć w kosztach
Przedsiębiorca prowadzący biznes w mieszkaniu może zaliczyć do podatkowych kosztów wiele różnych wydatków, np. na czynsz, prąd, meble czy nawet telewizor. Fiskus nie będzie ich kwestionował, jeśli są związane z działalnością.
Wiele małych biznesów nie potrzebuje specjalnego biura, może być z powodzeniem prowadzona w mieszkaniu. Domowa firma jest tańsza niż wynajmowanie lokalu na mieście. A to, że działamy w domu, nie wyklucza rozliczania wydatków w podatkowych kosztach. Jest to możliwe. Trzeba tylko pamiętać, aby z kosztami nie przesadzać. Fiskus raczej nie robi nalotów na mieszkania, ale może sprawdzić, czy nie rozliczamy w firmie wydatków typowo prywatnych.
∑ Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na eksploatację mieszkania, w którym prowadzimy działalność?
Przedsiębiorca prowadzący biznes w mieszkaniu zaliczy do kosztów wydatki na jego eksploatację, np. na energię elektryczną, ogrzewanie, wodę czy wywóz śmieci. Skoro bowiem ma firmę w domu, to wymienione wydatki są związane z działalnością. Oczywiście jeśli w lokalu też mieszka, to w biznesie może rozliczyć tylko tę część kosztów, która przypada na wykorzystywaną do działalności powierzchnię. Trzeba ją oszacować i określić, jaki procent opłat za mieszkanie może być rozliczony w PIT.
Przykład:
Pan Jan Kowalski jest informatykiem. Prowadzi działalność w mieszkaniu. Na jej potrzeby wykorzystuje jeden pokój. Powierzchnia całego mieszkania to 60 m2, pokój ma 12 m2. Pan Jan płaci do wspólnoty mieszkaniowej 1 tys. zł miesięcznie. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta