Kim jest „podatnik rozpoczynający działalność” w kontekście estońskiego CIT
Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności mogą korzystać z uproszczeń w odniesieniu do wejścia w estoński CIT i z 10-proc. stawki ryczałtu. Nie jest jednak jasne, którzy podatnicy CIT powstali z przekształcenia mają taki status.
Zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy art. 28j ust. 2 i art. 28o ust. 1 pkt 1 posługują się pojęciem „podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności”. Przepisy te od posiadania przed danego podatnika statusu „podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności” uzależniają skorzystanie z pewnych uproszczeń w zakresie warunków wejścia w reżim estońskiego CIT (art. 28j ust. 2 ustawy o CIT) oraz dają możliwość podlegania niższej, 10-proc. stawce ryczałtu.
W przeciwieństwie jednak do statusu „małego podatnika” – który również umożliwia skorzystanie z pewnych uproszczeń w ramach estońskiego CIT – ustawodawca nie wprowadził definicji legalnej „podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności”, stąd kwestia posiadania takiego statusu od początku obowiązywania regulacji budziła niepewność podatników.
Szczególną wątpliwość budzi zagadnienie posiadania takiego statusu przez podatników powstałych w wyniku przekształcenia podmiotów niebędących uprzednio podatnikami CIT.
Korzystne podejście dyrektora KIS…
W pierwszych miesiącach obowiązywania zmienionej od 1 stycznia 2022 r. wersji estońskiego CIT (estoński CIT 2.0) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że „podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności” będzie spółka z o.o. powstała z przekształcenia:
1)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta