Nie chodzi o przywileje, lecz o ochronę klientów
Kompetencje rzecznika finansowego, w tym prawo do pozyskiwania informacji od podmiotów finansowych, mają na celu wzmocnienie praw konsumentów i wyrównanie dysproporcji między nimi a instytucjami finansowymi.
W „Rzeczy o prawie” 4 września 2024 r. ukazał się artykuł przedstawicielek kancelarii Kubas Kos Gałkowski „Uprzywilejowany rzecznik finansowy”. W związku ze sformułowanymi w nim wątpliwościami dotyczącymi funkcjonowania i zakresu kompetencji rzecznika finansowego, czujemy się w obowiązku odnieść się do nich i wskazać rozbieżności – i te nierzeczowe, i nieodnoszące się do faktów.
W tekście zostały postawione trzy główne tezy, które dotyczyły odpowiednio:
1) funkcjonowania Biura Rzecznika Finansowego,
2) sprzeczności koncyliacyjnej roli rzecznika finansowego z nowym uprawnieniem do powództw przedstawicielskich,
3) naruszenia przez ustawodawcę zasad demokratycznego państwa prawnego poprzez przyznanie rzecznikowi nowej kompetencji ustawowej.
Funkcjonowanie Biura Rzecznika
Przedstawione w tekście wątpliwości autorek odnoszące się do zarządzania Biurem RF są nierzeczowe. Chociaż autorki powołują się na raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), wygląda na to, że zamiast zapoznać się z tym najnowszym, opublikowanym w styczniu 2024 r. (dotyczącym kadencji dr Bohdana Pretkiela), czerpią wiedzę ze starszego, pochodzącego z 2022 r. (który dotyczył okresu poprzedzającego jego kadencję).
W artykule nie ma informacji, iż w nowszym raporcie NIK pozytywnie oceniła działalność rzecznika finansowego oraz nie sformułowała jakichkolwiek wniosków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta