Złote pończochy króla
Najnowsza wystawa na Wawelu w Krakowie opowiada o ceremoniale koronacyjnym Augusta II w 1697 r. i Augusta III 30 lat później.
Na bezprecedensowy pokaz „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”, powstały we współpracy Krakowa, Drezna i Warszawy, składa się 130 obiektów. Są na nim niemal wszystkie pamiątki związane z dwiema ostatnimi królewskimi koronacjami na Wawelu. Wiele cennych, jak regalia, stroje, dzieła sztuki złotniczej.
Sasi starali się uszanować polski koronacyjny rytuał, wprowadzając do niego niewielkie zmiany. Układ wystawy odpowiada siedmiu etapom koronacyjnego ceremoniału: elekcja, wjazd elekta do miasta, pogrzeb poprzednika, pielgrzymka na Skałkę, koronacja w katedrze na Wawelu, uczta na zamku, hołd mieszkańców na Rynku.
Wystawa ma niepowtarzalny klimat, bo główna jej część jest prezentowana w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odbywały się pokoronacyjne uczty obu Wettynów.
Sala Senatorska o ścianach pokrytych XVIII-wiecznym kurdybanem, zdobionym tłoczonymi wzorami, złoceniami i malowidłami, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych wawelskich wnętrz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta