Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wsparcie w minimalizowaniu ryzyka prawnego i reputacyjnego

25 września 2024 | Prawo co dnia | Iwona Sprycha

Budowa efektywnego systemu whistleblowingu jest inwestycją w rozwój dobrze funkcjonującej organizacji. Kluczowe role mają tu do odegrania zarząd wraz z radą nadzorczą i komitetem audytu.

Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów od 25 września 2024 r. podmioty zatrudniające co najmniej 50 pracowników są zobowiązane do ustanowienia procedury zgłaszania naruszeń. Wymóg ten dotyczy też wszystkich podmiotów z sektora finansowego oraz wykonujących działalność w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Wdrożona przez podmiot procedura zgłaszania nieprawidłowości musi spełniać wymogi regulacyjne, a wynikające z niej działania następcze, w tym także postępowania wyjaśniające, muszą być podejmowane z należytą starannością przez odpowiednią jednostkę organizacyjną, pracującą rzetelnie, bezstronnie i dyskretnie.

Budowa systemu zgłaszania i reagowania na nieprawidłowości to jednak przedsięwzięcie, na które należy patrzeć jako na inwestycję w rozwój dobrze funkcjonującej organizacji.

Jest to system naczyń połączonych i o jego efektywności decydować będzie nie tylko czytelna procedura odpowiadająca wchodzącym właśnie w życie przepisom ustawy o ochronie sygnalistów czy dopasowane do charakterystyki organizacji kanały zgłoszeń i scenariusze działania. Tworzeniu systemu whistleblowingu powinny towarzyszyć: konsekwentne kształtowanie kultury etycznej przez zarząd, a w przypadku organizacji o bardziej rozbudowanej strukturze – również sprawowanie umiejętnego nadzoru przez rady nadzorcze (często wspierane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12985

Wydanie: 12985

Spis treści
Zamów abonament