Czas na rozliczenia – wyłączność drogi sądowej
Nie pozwólmy znów, aby politycy wyręczali sądy.
Proponowane przywrócenia rule of law w sądach budzą skrajne emocje. Sędziowie brali udział w postępowaniach awansowych, choć nikt ich nie zmuszał do legitymizowania tego systemu, zdecydowała własna chęć awansu. Bez udziału sędziów w tym procesie pewnie nie byłoby dziś całego chaosu, którego jesteśmy świadkami. Destrukcja Krajowej Rady Sądownictwa była najpoważniejszym po 1989 r. zamachem na odrębność władzy sądowniczej.
Przywracanie praworządności nie może jednak przerodzić się w jej przewracanie. Musi się ono odbywać z poszanowaniem zasady nieusuwalności sędziów. Zgodnie z art. 180 Konstytucji RP sędziowie są nieusuwalni. Zgodnie z art. 180 ust. 2 konstytucji złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadkach określonych w ustawie.
Wydaje się, że w sytuacji tak kontrowersyjnej, a zarazem wrażliwej jak decyzje o przeniesieniu sędziów na inne stanowiska służbowe powinien decydować nie ustawodawca, lecz sąd z poszanowaniem zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Za kilka lat bowiem zmieni się ustawodawca i w ciągu jednej nocy zmieni ustawy… Nie pozwólmy znów, aby politycy wyręczali sądy.
Niszczenie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego
Niszczenie władzy sądowniczej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta