Jakie ma uprawnienia i za co odpowiada przedstawiciel podatkowy
Przedstawiciel podatkowy może zapłacić podatek w imieniu i na rzecz swojego klienta. Odpowiada on solidarnie za zobowiązania podatnika za okresy sprzed zawarcia umowy o przedstawicielstwo tylko w zakresie tych transakcji, które były podstawą do złożenia korekt deklaracji za te okresy.
Pięć lat. Tyle czasu minęło zanim dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawców w ww. zakresie. W toku postępowania sądowo-administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 marca 2024 r. (I FSK 1765/20) stwierdził, że podmiot świadczący usługi przedstawicielstwa podatkowego jest uprawniony do złożenia wniosku o interpretację podatkową w zakresie m.in. jego uprawnień i odpowiedzialności solidarnej, ponieważ w tym zakresie jest osobą zainteresowaną w rozumieniu art. 14b § 1 ordynacji podatkowej (o.p.).
Tło sprawy
W lipcu 2019 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług. Wniosek dotyczył zapłaty zobowiązania podatkowego z tytułu tego podatku z rachunku bankowego przedstawiciela podatkowego, w imieniu i na rzecz podatnika, który ustanowił tego przedstawiciela oraz zakresu odpowiedzialności solidarnej przedstawiciela podatkowego. We wrześniu 2019 r. dyrektor KIS wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W ocenie organu zagadnienie przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wykracza poza zakres przedmiotowy interpretacji prawa podatkowego wydawanej w trybie art. 14b § 1 o.p. We wrześniu 2019 r. złożone zostało zażalenie na ww. postanowienie, natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta