Trzeba wzmacniać więzy nauki z biznesem
Jednym z wyzwań stojących przed instytutami naukowymi i firmami jest zacieśnianie współpracy w celu komercyjnego wdrażania innowacyjnych rozwiązań, powstałych w wyniku prac badawczo-rozwojowych.
O rozwoju sektora automotive, także w Polsce, w świetle światowych trendów, z uwzględnieniem rozwiązań zeroemisyjnych, rozmawiali podczas Kongresu Nowej Mobilności uczestnicy debaty „Buy Polish – Developing the Polish Automotive Industry of the Future”.
Na znaczenie przygotowania odpowiednich kadr zwracał uwagę Dariusz Wieczorek, minister nauki. – Młodzi ludzie to nasz ogromny kapitał. Mamy prawie 1,3 mln studentek i studentów. W tym gronie jest znaczna grupa talentów, które mogą się znakomicie odnaleźć w obszarze związanym z elektromobilnością. Nie mam obaw: mamy infrastrukturę, mamy naukowców, wykładowców, którzy są w stanie przygotować odpowiednią kadrę – powiedział minister.
– Problem polega na tym, że potrzeba bliższej współpracy nauki z przemysłem. Ta świadomość jest coraz większa, ale proces zmian oczywiście potrwa. Jednak już kilka uczelni sygnalizowało mi, że są zainteresowane kierunkami związanymi z elektromobilnością. Reagują na sytuację na rynku i większość stara się tworzyć kierunki praktyczne, po których dyplom da dobre miejsce pracy. Oczywiście ministerstwo nie ustala uczelniom programów nauczania –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta