Czy doradcy podatkowi mogą zapomnieć o MDR
Doradcy podatkowi wciąż powinni składać MDR-2 i MDR-4 (w zanonimizowanej wersji). Nie są to bowiem informacje o schemacie podatkowym, o której mówi wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny wydał 23 lipca br. orzeczenie (K 13/20) dotyczące przepisów regulujących schematy podatkowe. Szczególnie interesujący jest pierwszy punkt tego orzeczenia odnoszący się do art. 86b, art. 86d, art. 86e i art. 86f w związku z art. 86a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Trybunał uznał za niekonstytucyjny obowiązek przekazywania niektórych informacji o schematach podatkowych, który na doradców podatkowych nakładają te przepisy. W ocenie TK ustawa m.in. w niewystarczający sposób uzasadnia przesłanki zwolnienia doradców z obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej.
Czy wyrok sprawił, że doradcy podatkowi faktycznie mogą odetchnąć z ulgą i zapomnieć o konieczności raportowania MDR? Czy te obowiązki spoczywają teraz już tylko na korzystających (klientach)? Treść wyroku i wydanego w związku z nim komunikatu (https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/12841-tajemnica-zawodowa-doradcy-podatkowego-w-swietle-nowelizacji-przepisow-ordynacji-podatkowej-przekazywanie-informacji-o-schemacie-podatkowym) pozostawiają pewne wątpliwości, jak obecnie należy stosować przepisy o schematach podatkowych.
Nie wszystkie przepisy są niekonstytucyjne
Przede wszystkim, za niekonstytucyjne zostały uznane nie wszystkie regulacje dotyczące MDR, a tylko te dotyczące przekazywania informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta