Prawna ochrona sygnalistów nie wystarczy do walki z nadużyciami
Choć osoby zgłaszające nadużycia w firmach są już chronione przed odwetem, to za mało, by wykorzystać ich potencjał.
– To wskazówki pochodzące od sygnalistów są najskuteczniejszym sposobem wykrywania nadużyć w organizacjach i ten stan pozostaje niezmienny od lat – podkreśla Jarosław Grzegorz, partner EY z zespołu Zarządzania Ryzykiem Nadużyć. Tę opinię potwierdzają dane międzynarodowej organizacji ACFE (Association of Certified Fraud Examiners), która zrzesza profesjonalistów zajmujących się przeciwdziałaniem i wykrywaniem nieprawidłowości. Według ACFE Report to the Nations 2024 sygnaliści umożliwili wykrycie aż 43 proc. wszystkich zidentyfikowanych nieprawidłowości. I byli w tym trzykrotnie bardziej skuteczni niż kolejne na liście działania audytu wewnętrznego.
Marnowany potencjał
W Polsce, gdzie według tegorocznej edycji Światowego Badania Uczciwości w Biznesie realizowanego przez EY, co piąta spółka doświadczyła w ostatnich dwóch latach znaczących oszustw lub naruszeń zgodności z przepisami, potencjał sygnalistów pozostaje niewykorzystany. Potwierdzają to wyniki badania EY, które objęło pracowników i menedżerów różnego szczebla.
Podczas gdy 30 proc. badanych w ostatnich dwóch latach zgłosiło nadużycia czy nieetyczne zachowania w firmie, to 35 proc. osób – mając wiedzę o niewłaściwym postępowaniu –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta