Nawet jedna transakcja może uczynić podatnikiem VAT
Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik VAT, trzeba każdorazowo ocenić okoliczności faktyczne danej sprawy, a więc przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości to temat, który cały czas budzi wątpliwości podatników. Zda-rza się bowiem, że osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie rozliczała tego podatku, sprzeda nieruchomość, a fiskus w odniesieniu do tej transakcji uznaje taką osobę za podatnika VAT. Okazuje się bowiem, że diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku – w szczegółach przeprowadzonej transakcji.
Grunt otrzymany w spadku
W takiej właśnie sprawie, dotyczącej VAT od sprzedaży nieruchomości, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 3 września 2024 r. (0114-KDIP1-3.4012.466.2024.1.LM) interpretację indywidualną.
W tym przypadku nieruchomość (grunt o powierzchni ponad 6,5 tys. m2) stanowi współwłasność 10 spadkobierców (osób fizycznych). Niektórzy współwłaściciele prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług, ale ich działalność w żaden sposób nie wiąże się z obrotem nieruchomościami.
Nieruchomość znajduje się na obszarze, dla którego jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Według planu jest to teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i drobne usługi. Z kolei wg ewidencji gruntów dla nieruchomości wskazany został sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta