Jak nie popełnić błędu oznaczając przedsiębiorcę?
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
Przedsiębiorstwo, przedsiębiorca, działalność gospodarcza, firma, spółka – w codziennej mowie używane są zamiennie, większość z nas używa jednego z powyższych rzeczowników w celu opisania osoby fizycznej, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej prowadzącej we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową – czyli przedsiębiorcy. Przedsiębiorstwo to natomiast zespół zorganizowanych składników (materialnych i niematerialnych), przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo (nazwa przedsiębiorstwa), co uregulowane zostało w art. 551 Kodeksu cywilnego (dalej „k.c.”).
Czym jest firma?
Przedsiębiorca to podmiot gospodarczy, przedsiębiorstwo zaś stanowi zestaw narzędzi pozwalających mu na prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem czym właściwie jest firma? Jej istota nie sprowadza się ani do przedsiębiorcy, ani do przedsiębiorstwa – to odrębne pojęcie, które zasługuje na bliższe omówienie.
Prawodawca uregulował przepisy dotyczące firmy tuż pod definicją przedsiębiorcy – art. 432 k.c. i następne. Zgodnie z tymi przepisami firma stanowi oznaczenie przedsiębiorcy, które umożliwia jego identyfikację w obrocie prawnym i gospodarczym.
W przypadku osób fizycznych firma składa się z ich imienia i nazwiska (zob. art. 434 k.c.). Ustawodawca umożliwia dodanie do firmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta