Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z leasingiem pojazdu po przejęciu spółki?

13 grudnia 2024 | Biznes | Łukasz Janowski

W praktyce gospodarczej nierzadko dochodzi do łączenia się spółek przez przejęcie. W takiej sytuacji spółka przejmowana zostaje rozwiązana, a jej majątek przenoszony jest na spółkę przejmującą. Czy umowa leasingu zawarta przez spółkę przejmowaną zachowuje ciągłość?

Może zdarzyć się, że spółka przejmowana będzie na moment przejęcia stroną aktywnej umowy leasingowej, której przedmiotem są samochody osobowe. W natłoku zadań związanych z reorganizacją konieczność uporządkowania kwestii leasingu często bywa zapominana. Jak zawsze w takich przypadkach, warto zająć się tym tematem jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed połączeniem podmiotów.

Pojazdy w leasingu

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy po przejęciu wszystkie pojazdy będące przedmiotem umów leasingowych będą nadal wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli okaże się, że część pojazdów jest zbędna, można rozważyć wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej zwrotem pojazdu lub jego wykupem i dalszą sprzedażą. Z perspektywy podatkowej nie powoduje to konieczności korekty rozpoznanych dotychczas kosztów podatkowych czy wycofania się z odliczenia VAT naliczonego.

Natomiast w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13051

Wydanie: 13051

Spis treści
Zamów abonament