Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy nadal warto założyć fundację rodzinną?

13 grudnia 2024 | Biznes | Katarzyna Kosicka-Polak Daniel Terbosh

Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do zaplanowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To bardzo dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.

Każda decyzja dotycząca majątku jest indywidualna, zależna od wielu subiektywnych i obiektywnych zmiennych. Dlatego przed założeniem fundacji rodzinnej warto odpowiedzieć sobie na pytania:

∑ czy to będzie korzystne dla mojej firmy, choćby w aspekcie podatkowym,

∑ czy ta forma jest pod tym względem optymalna,

∑ czy zamierzamy włożyć do fundacji cały majątek?

Należy przemyśleć, co zrobić by fundacja rodzinna funkcjonowała w praktyce, tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Radzimy, by przy tworzeniu dokumentacji pracować na symulacjach finansowych, pozwala to zrozumieć jak będą wyglądały nasze rozliczenia w przyszłości. W naszej praktyce prawnej wiele pytań dotyczących fundacji często się powtarza, zebraliśmy je w tym artykule i odpowiadamy na nie.

1. Od czego zacząć tworzenie fundacji rodzinnej?

Aby założyć fundację rodzinną w  Polsce, niezbędne jest sporządzenie aktu założycielskiego oraz statutu. Akt założycielski jest dokumentem formalnym, który musi być sporządzony przez fundatora (założyciela lub założycieli) w formie aktu notarialnego. Zawiera podstawowe informacje o fundacji, takie jak nazwa, siedziba, jej cele czy wielkość przekazywanego jej majątku. Oświadczenie to składane jest w akcie założycielskim jeszcze za życia fundatora albo zgodnie z art. 11 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej „u.f.r.”) w testamencie.

Statut fundacji rodzinnej jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13051

Wydanie: 13051

Spis treści
Zamów abonament