Rynek nieruchomości rok po powołaniu rządu
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej sygnalizowane. A to nie wszystkie fronty otwarte. Jaki jest bilans?
Politycy mają bardzo duży wpływ na szeroko rozumianą branżę nieruchomości: od prawa budowlanego, planistycznego przez regulacje, w tym podatkowe, po bezpośrednie programy, na przykład dopłat do kredytów mieszkaniowych.
Co wydarzyło się w ciągu kończącego się dokładnie dziś roku od zaprzysiężenia koalicyjnego rządu? W naszym raporcie przedstawiciele branży kompleksowo oceniają stan rzeczy.
Mieszkaniowe filary
Z pewnością najwięcej emocji towarzyszy działaniom związanym z budownictwem mieszkaniowym. Od początku było wiadomo, że określenie wspólnej polityki będzie wyzwaniem, bo ugrupowania tworzące koalicję szły do wyborów z różnymi hasłami – z jednej strony programu jeszcze tańszych kredytów (KO, PSL) – w kontrze do „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” Zjednoczonej Prawicy, a z drugiej wzmocnienia budownictwa komunalnego/społecznego (Polska 2050, Lewica).
W umowie koalicyjnej znalazła się ogólna obietnica wspierania wszystkich form budownictwa mieszkaniowego. Kompetencje przypadły głównie Ministerstwu Rozwoju i Technologii.
Resort zapowiedział trzy filary polityki mieszkaniowej: program dopłat do kredytów „Na start”, wzmocnienie budownictwa społecznego i działania mające poprawić podaż mieszkań (m.in. poprawa dostępności gruntów, uproszczenie przepisów)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta