Przez wynajem na doby wspólnota zapłaci więcej
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Czy wspólnota mieszkaniowa może mieć kosztowny problem przez właściciela, który krótkoterminowo wynajmuje swoje lokum za pośrednictwem portali rezerwacyjnych? Niestety tak, a potwierdza to sprawa, którą niedawno zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie.
Kością niezgody była wysokość opłaty za śmieci od jednej ze wspólnot mieszkaniowych. A zaczęło się od zakwestionowania jej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałej. Na podstawie informacji z ogólnodostępnych stron i portali internetowych oraz CEIDG urzędnicy dopatrzyli się bowiem, że na nieruchomości prowadzona jest działalność polegająca na wynajmie krótkoterminowym. W tej sytuacji wezwali wspólnotę do złożenia deklaracji przeznaczonej dla nieruchomości niezamieszkałych.
Wspólnota zaprzeczyła, że występują w niej lokale niezamieszkałe, ale nic to nie dało.
W listopadzie 2023 r. urzędnicy i tak określili jej wysokość opłaty za śmieci z nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy. A rachunek za prawie dwa lata wstecz okazał się słony, bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta