Dotacja z gminy dla jednostek spoza sektora finansów publicznych
Jednostki samorządu terytorialnego mogą udzielać różnych dotacji podmiotom spoza sektora finansów publicznych. Ta forma wsparcia, szczególnie w zakresie ochrony zabytków, podlega jednak szczególnym zasadom planowania i rozliczania w budżecie samorządu.
Jednostki samorządu terytorialnego (w tym gminy) mogą udzielać różnych dotacji, w zależności od uwarunkowań prawnych. Przepisy wspólne dla wszystkich jednostek samorządowych odnoszące się do dotacji ujęto w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. DzU z 2024 r. poz. 1530 ze zm.). Na uwagę zasługuje m.in. art. 126, gdzie postanowiono, że dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.
W systemie prawnym występuje wiele rodzajów dotacji celowych, wśród których można wymienić dotacje na zadania z zakresu: ochrony środowiska, opieki nad dziećmi, sportu, kultury czy ochrony zabytków. Zasadniczą cechą dotacji celowych jest to, że muszą one zostać wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i być rozliczone w terminie wynikającym z umowy.
Aspekt budżetu
Co nadto wymaga odnotowania, dotacja w konstrukcji budżetu stanowi wydatek budżetowy. Założenie to ma potwierdzenie w szeregu przepisów wspomnianej ustawy. W tym zakresie należy odnotować w szczególności art. 214 i art. 215.
Z art. 214 ustawy wynika m.in., że w załącznikach do uchwały budżetowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta