Wojenne granice biznesu
Proces dotyczący koncernu naftowego może dać odpowiedź o możliwość działania firm w regionach targanych konfliktami zbrojnymi.
Proces, w którym dwaj byli szefowie koncernu naftowego Lundin Oil (obecne Orrön Energy) są oskarżeni o przyczynienie się do zbrodni wojennych w Sudanie, wkroczył w nową fazę. Wreszcie, bo postępowanie przygotowawcze w sprawie wszczęto 14 lat temu a śledztwo obejmuje ponad 80 tys. stron akt. Proces tutejsze media obwołały największym w historii Szwecji – zrealizowano 270 przesłuchań, a podczas postępowania wstępnego zeznawało 150 osób. W sprawie bierze udział ośmiu prokuratorów i cały zespół adwokatów dwóch oskarżonych. Proces ma potrwać do maja 2026 r.
Byli przedstawiciele szwedzkiej spółki, Ian Lundin i Alex Schneiter usłyszeli zarzuty pomocnictwa w zbrodniach wojennych w południowym Sudanie w latach 1999-2003, gdy firma poszukiwała złóż ropy. Kraj był nękany wojną domową miedzy reżimem z północy i rebeliantami na południu kraju. Terytorium gdzie wydobywano ropę tzw Blok 5A kontrolowali wówczas rebelianci. Zgodnie z aktem oskarżenia, podejrzani mieli wiedzę i przyczynili się do tego, że wojsko i wierna reżimowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta