Co zrobić, gdy wykonawca zamówienia publicznego rozpocznie restrukturyzację?
Restrukturyzacja wykonawcy zamówienia publicznego nie musi oznaczać problemów z realizacją kontraktu. Kluczowe jest jednak przestrzeganie przepisów dotyczących zmiany wykonawcy. Nowy podmiot musi spełniać wszystkie warunki pierwotnego postępowania, a zmiana nie może prowadzić do istotnej modyfikacji umowy.
Samo rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego wobec przedsiębiorcy wykonującego zamówienie publiczne właściwie nie zmienia możliwości realizacji tego kontraktu. Chyba że w ramach tej procedury ma dojść do sprzedaży przedsiębiorstwa – wówczas pojawia się kwestia zmiany wykonawcy zamówienia.
Postępowanie restrukturyzacyjne to podstawowy, a jednocześnie najlepszy sposób na odzyskanie płynności finansowej zadłużonego przedsiębiorstwa. Nie można jednak ukrywać, że zainicjowanie restrukturyzacji wpływa na położenie firmy, w tym na realizację niektórych umów. Czy wpływ ten przejawia się również w przypadku umów o realizację zamówienia publicznego? Jak zawsze wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a kluczową kwestią pozostają zagadnienia dotyczące dopuszczalności zastąpienia wykonawcy zamówienia innym przedsiębiorcą. To zaś może wiązać się ze zmianą samej umowy.
Zmiana umowy
Najczęściej problem restrukturyzacji wykonawcy zamówienia publicznego pojawia się w kontekście zmiany samej umowy w sprawie zamówienia. Oczywiście takie zmiany nie mogą być przeprowadzane w sposób dowolny, w ramach swobody kontraktowej znanej z kodeksu cywilnego. Co prawda kodeks jest stosowany w zamówieniach publicznych pomocniczo, w kwestiach nieuregulowanych w ustawie – Prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta