Na czym polega i jakie znaczenie ma wyjaśnienie oferty?
Wyjaśnienie oferty w zamówieniach publicznych to kluczowy instrument prawny, umożliwiający zamawiającemu doprecyzowanie niejasnych elementów złożonej oferty. Choć jest często wykorzystywany, wiele podmiotów stosuje go nieprawidłowo. Jak zatem prawidłowo korzystać z tej instytucji?
Wyjaśnienie oferty jest niezwykle ważną instytucją dla prawidłowego przebiegu procesu udzielania zamówienia publicznego. Umożliwia wybór najkorzystniejszej oferty przez zamawiającego. Jednocześnie jest ona nierzadko nie do końca poprawnie wykorzystywana, co ma negatywny wpływ na wszystkie strony postępowania oraz ostatecznie na społeczeństwo, którego majątek jest wydawany w toku wykonywania zamówień publicznych.
Na czym polega wyjaśnienie oferty i jakie jest jego znaczenie? W niniejszym artykule autor odpowie na te (i inne) pytania oraz przedstawi instytucję wyjaśnienia oferty w przystępny sposób tak, aby osoby zajmujące się zamówieniami publicznymi mogły jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.
Czym jest wyjaśnienie oferty?
Czym wyjaśnienie oferty w ogóle jest? Jest to instytucja, którą zamawiający może wykorzystać, jeżeli poweźmie wątpliwości co do treści oferty złożonej przez wykonawcę i za jej pośrednictwem domagać się wytłumaczenia niejasnych elementów oferty. Jest ona szczegółowo uregulowana w ustawie – Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. (dalej jako: PZP), która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę z 29 stycznia 2004 r.
Zgodnie z art. 223 ust. 1 zd. 1 PZP: „W toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta