Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupy VAT: czy warto znów zmieniać system rozliczeń podatkowych?

08 stycznia 2025 | Administracja – Orzecznictwo | Andrzej kapczuk

Gminy oraz inne samorządy mogą tworzyć grupy VAT, co pozwala usprawnić rozliczenia podatkowe i osiągnąć korzyści finansowe. Choć zainteresowanie tą opcją jest umiarkowane, liczba takich grup systematycznie rośnie. Warto rozważyć takie rozwiązania.

Pomimo stosunkowo niewielkiego dotychczas zainteresowania tworzeniem grup VAT przez samorządy, instytucja ta umożliwia osiągnięcie wymiernych korzyści administracyjnych i finansowych. Warto podjąć wysiłek analizy opłacalności wdrożenia tego rozwiązania w konkretnej jednostce samorządowej. W przypadku pozytywnej decyzji można skorzystać z doświadczenia innych JST oraz z powszechnie dostępnego dorobku interpretacyjnego.

Od początku 2023 r. polskie regulacje pozwalają na rozliczanie VAT nie tylko przez pojedyncze podmioty (osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), ale także przez grupy podmiotów.

Grupa podmiotów spełniająca określone przesłanki może stać się jednym podatnikiem VAT, podobnie jak od wielu lat funkcjonują podatkowe grupy kapitałowe (grupy CIT, PGK). Polska skorzystała z unijnej opcji wprowadzenia tego rozwiązania do krajowego porządku prawnego. Kontekst unijny jest tu istotny, gdyż VAT stanowi podatek zharmonizowany, regulowany m.in. przepisami dyrektywy 2006/112/WE, z którą przepisy krajowe muszą być spójne. Dlatego szczegółowe rozwiązania dotyczące grup VAT opierają się na regulacjach wspólnotowych oraz na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Opcja grup VAT funkcjonuje w UE już od wielu lat i działa obecnie w większości państw członkowskich.

Grupy VAT w samorządach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13069

Wydanie: 13069

Spis treści
Zamów abonament