Strategie rozwoju w planowaniu przestrzennym
Są one kluczowym wyzwaniem, umożliwiającym połączenie sfery strategicznej i regulacyjnej w planowaniu.
Reforma systemu planowania przestrzennego z roku 2023 wciąż prowokuje liczne dyskusje. Najczęściej analizuje się dwa nowe narzędzia: plany ogólne oraz zintegrowane plany inwestycyjne. Równie istotna będzie jednak rola nowych strategii rozwoju na szczeblu lokalnym, ze znacząco rozszerzonym wymiarem przestrzennym. Opracowanie dobrych strategii przez gminy jest kluczowym wyzwaniem, umożliwiającym połączenie sfery strategicznej i regulacyjnej w planowaniu. Między innymi dlatego Zespół Prawno Urbanistyczny Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN opracował specjalny materiał, w którym (opierając się na zróżnicowanych perspektywach: zarówno typowo praktycznej, jak i naukowej) zdefiniował główne wyzwania w tym zakresie. Warto odwołać się do wybranych fragmentów niniejszego materiału.
Trzeba dookreślić
Autorzy zwrócili między innymi uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy nie definiują, czym jest polityka przestrzenna w strategii rozwoju gminy. Można jednak domniemywać, na podstawie analizy zapisów ustawy, że składają się na nią co najmniej:
> model, który ma stanowić zobrazowanie docelowego układu struktury funkcjonalno-przestrzennej;
> obszary strategicznej interwencji;
> oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta