Nowe ramy prawne na rynku kryptoaktywów
30 grudnia 2024 r. weszły nowe ramy prawne na rynku kryptoaktywów. Pełne stosowanie unijnego rozporządzenia MiCAR budzi jednak obawy, bo w Polsce nie uchwalono ustawy wykonującej ten akt.
Wreszcie możemy powiedzieć, że rozporządzenie MiCAR (Markets in Crypto-Assets Regulation) jest w pełni stosowane w UE. Rynek kryptoaktywów doczekał się regulacji wspierającej innowacje, uczciwą konkurencję, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony uczestników tego rynku (posiadaczy, inwestorów, użytkowników). I choć nikt nikomu nie zagwarantuje sukcesu finansowego na rynku kryptoaktywów, to jednak wszystkim powinno być lżej, gdy wiedzą, że prawo zabezpiecza słuszne interesy uczestników tego rynku.
Nie wszystko poszło zgodnie z planem
W tym miejscu należy jednak przerwać piękną opowieść o nowym, sprawiedliwym i ułożonym świecie regulacyjnym. Nie wszystko poszło zgodnie z planem, wręcz można powiedzieć wszystko poszło tak, jak mogło pójść bez planu. Aby domknąć niejako nowe ramy prawne na rynku kryptoaktywów, państwa członkowskie na szczególne zaproszenie prawodawcy unijnego miały obowiązek uchwalić wewnętrzne akty prawne wykonujące MiCAR w niektórych, istotnych z perspektywy krajowej, aspektach.
Czy Polska udźwignęła ten ciężar? Otóż nie, ponieważ do dziś polskiej ustawy wykonującej MiCAR nie ma. A w ustawie tej powinno znaleźć się jednoznaczne rozstrzygnięcie, na jakich zasadach i jak długo przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta