Odpowiedzialność osób reprezentujących fundację rodzinną w organizacji
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Nieustająca popularność fundacji rodzinnej wśród polskich przedsiębiorców rodzi coraz więcej pytań dotyczących szczegółów jej działalności. Nieodłącznym elementem są pytania o odpowiedzialność za działania fundacji rodzinnej. Choć fundacja powstaje dopiero z momentem wpisu do rejestru prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, to możliwe jest działanie w jej ramach od razu po ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim - w postaci fundacji rodzinnej w organizacji. W praktyce rozwiązanie to wykorzystywane jest niezwykle często do przeprowadzenia reorganizacji związanych z zaplanowaną sukcesją firmy. Jedną z istotnych kwestii jest odpowiedzialność osób reprezentujących fundację rodzinną w organizacji. Co ciekawe, treść regulacji dotycząca tej kwestii jest dość podobna do przepisów dotyczących sprawdzonego od lat mechanizmu występującego w spółce z o.o. w organizacji. Istnieje jednak między nimi kilka istotnych różnic. Podobieństwa te mogą być zarazem pomocne, jak i mylące dla osób, które przyzwyczaiły się do ugruntowanej regulacji dotyczącej spółki z o.o. w organizacji, dlatego też zdecydowaliśmy się na łączne omówienie najistotniejszych kwestii związanych zarówno z fundacją rodzinną w organizacji, jak i spółką z o.o. w organizacji.
1. Reprezentacja fundacji rodzinnej/ spółki z o.o. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta