Prezes powinien przyjąć odmowę udzielenia mu absolutorium
Odmowa absolutorium członkowi zarządu spółki nie narusza jego dóbr osobistych i nie uzasadnia żądania ich ochrony.
To sedno rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w sprawie byłego członka zarządu i wiceprezesa jednego z banków, któremu po kilku miesiącach urzędowania nie udzielono absolutorium.
Sąd okręgowy uwzględnił pozew prezesa o ochronę jego dóbr osobistych i nakazał bankowi złożyć oświadczenie, że nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające niepodjęcie uchwały udzielającej mu absolutorium z wykonania obowiązków prezesa w spornym okresie. Ponadto sąd nakazał zapłatę 30 tys. zł na cel społeczny.
Zdaniem sądu okręgowego zebrane dowody nie wskazywały, aby zachodziły jakiekolwiek przesłanki do nieudzielania absolutorium członkom zarządu, w szczególności powodowi. Decyzja dotycząca absolutorium jest dyskrecjonalną kompetencją akcjonariuszy, niemniej jednak musi mieć merytoryczne oparcie w działaniach bądź zaniechaniach danego członka zarządu, a tego bank nie wykazał. W wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta