Za Polską tylko Węgrzy i Rumuni
Tylko w tych dwóch krajach usługi finansowe drożeją szybciej niż w Polsce. Przyczyną mają być rosnące koszty działania.
Choć inflacja w Polsce powoli odpuszcza, nie można tego powiedzieć o usługach finansowych świadczonych przez banki i inne podmioty. Z ostatnich danych GUS wynika, że w listopadzie 2024 r. ceny tych usług były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w okresie I–XI 2024 r. nawet o 9,8 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Nie dość, że usługi finansowe w Polsce drożeją niemal dwa razy szybciej niż średnio inne towary i usługi konsumpcyjne, to jeszcze okazuje się, że pod tym względem jesteśmy jednym z liderów w UE. W samym listopadzie ub.r. może nie wypadaliśmy aż tak źle, ale jeśli wziąć pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, to Polska zajęła niechlubne 3. miejsce w wynikiem 9,7 proc. Tylko w Rumunii i na Węgrzech „bankowe” ceny rosną szybciej.
Prognozy podwyżek na 2025 rok
Drożyzna na rynku finansowym kontrastuje z rekordowo wysokimi zyskami banków. W minionym roku (do końca listopada) zarobiły one na czysto niemal 40 mld zł, na brak pieniędzy nie mogą więc narzekać. Jaka więc może być przyczyna podwyżek opłat i prowizji?
– W ostatnich dwóch latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta