Prawa i obowiązki stron najmu komercyjnego
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Najemca po objęciu przedmiotu najmu w posiadanie powinien mieć zapewnioną możliwość niezakłóconego korzystania zgodnie z określonym w umowie dozwolonym korzystaniem. Wynajmujący obowiązany jest zaś do utrzymywania przedmiotu najmu w stanie pozwalającym na umówiony użytek przez cały okres najmu.
Protokół zdawczo-odbiorczy
W dacie wydania przedmiotu najmu kluczowe jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego lokalu, a w razie wystąpienia wad – wskazanie ich i opisanie w treści protokołu zdawczo-odbiorczego lub w załączniku do niego. Dzięki temu strony mogą uniknąć wątpliwości w zakresie tego, która z nich powinna ponosić odpowiedzialność za wystąpienie danej wady, zarówno w trakcie trwania okresu najmu, jak i przy sporządzaniu protokołu zdawczo-odbiorczego po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy.
Po zakończeniu najmu najemca jest zobowiązany do wydania przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem normalnego zużycia (art. 675 § 1 kodeksu cywilnego; dalej „KC”). Na potrzeby stwierdzenia, czy stan przedmiotu najmu w chwili zwrotu odpowiada ww. wymogom, pomocne jest posiadanie dokładnego opisu stanu przedmiotu najmu w chwili objęcia go przez najemcę. Jeżeli w protokole zdawczo-odbiorczym nie będzie zawartych żadnych informacji dotyczących stanu przedmiotu najmu w chwili jego przekazania najemcy, na podstawie ww. przepisu domniemywa się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta