Jakie postępowanie restrukturyzacyjne wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez dłużnika. Cały proces restrukturyzacji ma toczyć się przy zabezpieczeniu słusznych interesów wierzycieli. Istnieją aż cztery różne typy postępowań restrukturyzacyjnych, których wybór zależy od kondycji finansowej dłużnika. Niezależnie od typu postępowania restrukturyzacyjnego cechą wspólną każdego z nich jest układ i konieczność zatwierdzenia go przez sąd. Decyzja o przeprowadzeniu restrukturyzacji w określonej formie w większości przypadków należy do dłużnika. Po stronie dłużnika leży zarówno identyfikacja problemów prowadzonej działalności gospodarczej oraz jej potrzeb, jak również przedstawienie potencjalnych rozwiązań trudnej sytuacji finansowej i wdrożenie środków zaradczych.
PZU - postępowanie o zatwierdzenie układu
Od kilku lat największą popularnością cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu (dalej również jako „PZU”). Pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ponadto, cechuje się względnie niskimi kosztami oraz ograniczonym udziałem sądu, w tym w zasadzie brakiem potrzeby spełnienia przez dłużnika jakichkolwiek wymogów wstępnych.
Przed zainicjowaniem postępowania o zatwierdzenie układu należy przeanalizować trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta