Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozwój technologii zmieniał muzykę?

10 stycznia 2025 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Kraftwerk podczas występu w Royal Albert Hall. Londyn, 21 czerwca 2017 r.
autor zdjęcia: Jim Dyson/Redferns via Getty Images
źródło: Rzeczpospolita
Kraftwerk podczas występu w Royal Albert Hall. Londyn, 21 czerwca 2017 r.

Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.

Niebawem będziemy świętować nadejście Nowego Roku. Na sylwestrowych balach będzie nam towarzyszyła muzyka. Jest ona nieodłączną częścią naszej kultury. Jednak jej charakter zmieniał się na przestrzeni wieków. Najbardziej intensywne zmiany w jej kreowaniu i odbieraniu zachodziły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i były związane z rozwojem urządzeń technicznych technologii cyfrowej. Warto poznać ich historię.

Początki elektrycznych instrumentów

Pierwszym krokiem w zastosowaniu nowych technologii było wykorzystanie w muzyce generatorów elektrycznych, np. organów Hammonda, oraz wzmacniaczy elektrycznych służących do wzmocnienia dźwięku. W szczególności budowano od lat 40. XX w. wzmacniacze elektroakustyczne, początkowo oparte na lampach elektronowych, później na tranzystorach, teraz na układach scalonych. Bardzo przyczyniły się one do rozwoju muzyki popularnej. Za początek może być uznane użycie gitar elektrycznych przez muzyków bluesowych oraz w orkiestrach jazzowych. Wart przypomnienia jest w tym miejscu pionier gitary elektrycznej Charlie Christian w orkiestrze Bena Goodmana. To od niego zaczęła się ta technika! Wzmacniacze elektryczne stały się niezbędnym elementem w muzyce młodzieżowej, począwszy od lat 50. i 60. (era rock and rolla i zespołów bigbitowych).

Później...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13071

Wydanie: 13071

Spis treści
Zamów abonament