Rywalizacja mocarstw sięgnęła Grenlandii
Należąca do Danii wyspa może być przyszłym kluczowym węzłem handlu światowego dzięki przejściu północnemu przez lody Arktyki.
Donald Trump junior, syn prezydenta elekta, wylądował we wtorek 7 stycznia 2025 r. w Nuuk na Grenlandii na „prywatnej wycieczce” boeingiem ojca, ale zaledwie dwa tygodnie wcześniej Trump senior przypomniał o ambicjach, że USA powinny przejąć „własność i kontrolę” nad Grenlandią, wyspą należącą do Danii. To nie nowy pomysł, USA analizowały już możliwość kupna Grenlandii i Islandii w XIX wieku, następnie w 1946 r. prezydent Harry Truman chciał kupić Grenlandię za 100 mln dol., ponad pół wieku później Trump wrócił do tematu w czasie swojej pierwszej kadencji. I znowu wraca, bo… topnieją lody Arktyki, co wywróci szlaki handlowe na świecie.
Trump junior oficjalnie chciał nakręcić jedynie kilka filmów do swojego podcastu „Triggered With Don Jr.”, nie chciał się spotykać z władzami. Ale teraz władze Danii, Unii Europejskiej – a zapewne także Chin i Rosji – pilnie patrzą na dalszy rozwój sytuacji. Na razie rząd Grenlandii wydał w czwartek oświadczenie, że choć zaprasza do współpracy i zna rosnące znaczenie Arktyki dla bezpieczeństwa świata, to Grenlandia należy do ludu Grenlandii, a o jej rozwoju i przyszłości decydują wyłącznie wyspiarze. Premier Grenlandii spotkał się z królem Danii Fryderykiem, Dania przypomniała o konieczności zachowania zimnej krwi, a rzecznik Komisji Europejskiej Olof...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta