Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszukańcze sposoby na marginalizowanie wspólnika

10 stycznia 2025 | Dodatek | Jakub Urbanowicz Marcin Obłoza

Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich adwersarzy pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.

W ramach spółek ścierają się różne grupy interesów. Interesy wspólników lub akcjonariuszy mogą być rozbieżne. Poszczególni wspólnicy mogą przecież odmiennie oceniać różne kwestie, mogą mieć inne wizje prowadzonej przez spółkę działalności, czy też inaczej postrzegać kierunki rozwoju działalności spółki. Niekiedy konflikty wspólników lub akcjonariuszy mają podłoże finansowe lub nawet ściśle prywatne. Spór o rozliczenia pomiędzy wspólnikami, czy też osobiste animozje, mogą doprowadzić do powstania intensywnego konfliktu wewnątrz spółki. Spory korporacyjne, jeśli chodzi o ich dynamikę i nacechowanie emocjonalne, często przypominają konflikty rodzinne.

Zwołanie zgromadzenia

Wspólnicy i akcjonariusze powinni mieć się na baczności nawet w sytuacjach niekonfliktowych. Podejmowanie decyzji w spółkach w formie uchwał ma charakter ściśle sformalizowany. Wspólnik lub akcjonariusz powinien uważnie sprawdzać korespondencję pocztową czy też śledzić ogłoszenia pojawiające się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, lub na stronie internetowej spółki. Zgromadzenia zwołuje się listami poleconymi albo przesyłką kurierską (w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnych niepublicznych), poprzez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (w spółkach akcyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13071

Wydanie: 13071

Spis treści
Zamów abonament