Ciągła metamorfoza na rynku biur, aktywność deweloperów słabnie
Krystalizują się proporcje pracy z domu i biura i trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Według wstępnych danych zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec 2024 r. można szacować na nieco ponad 13 mln mkw., z czego 6,3 mln mkw. w Warszawie, a 6,8 mln mkw. w ośmiu miastach regionalnych.
Całkowity popyt prognozowany jest na 1,45 mln mkw., z czego 700 tys. mkw. w regionach.
Średni wskaźnik pustostanów w Polsce utrzymywał się na poziomie 14 proc.: z 1,84 mln mkw. wolnej powierzchni 1,17 mln mkw. przypadało na rynki poza stolicą.
Praca z domu czy z biura?
– Prognozy na 2025 r. wskazują na kontynuację obecnych trendów, z dalszym ograniczeniem aktywności deweloperskiej – mówi Aleksandra Markiewicz, associate director w Knight Frank. – Większej aktywności budowlanej można spodziewać się dopiero po 2026 r. W związku z ograniczoną nową podażą i stabilnym popytem przewiduje się dalszą stabilizację stawek czynszów oraz stopniowy spadek współczynnika pustostanów, zwłaszcza w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach – dodaje Aleksandra Markiewicz.
Zdaniem ekspertki decyzje najemców są obecnie spowolnione i wyważone. – Proces podejmowania długoterminowych zobowiązań, takich jak umowy najmu, jest czasochłonny i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Widać również, że coraz więcej firm decyduje się na powrót do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta