Nie wszystko złoto, co się świeci
„Sensacja – zaskakująca wiadomość lub niezwykłe wydarzenie budzące powszechne zainteresowanie; też: wrażenie wywołane taką wiadomością lub takim wydarzeniem” (Słownik języka polskiego, PWN). W archeologii, a już zwłaszcza podwodnej, krzewi się tendencja do nadawania każdemu odkryciu rangi odkrycia sensacyjnego.
Internet jest cierpliwy... i podobnie jak papier bezkrytycznie puszcza w obieg „sensacyjne” wiadomości. Żeby nie być gołosłownym: „Sensacja! Na dnie jeziora [Champlain w stanie Vermont, USA] odkryto wrak [samolotu] sprzed ponad 50 lat”. Jeśli temu odkryciu nadaje się rangę sensacji, czym jest odkrycie u wybrzeży Szkocji wraku pierwszego statku zatopionego podczas I wojny światowej?
„Sensacyjne znalezisko u stóp twierdzy Modlin. Wrak nosi ślady eksplozji i jest wbity w dno rzeki [Wisły]”. W takim razie, jakiej rangi jest odkrycie na dnie Morza Weddella, na głębokości 3008 m, wraku statku Endurance sir Ernesta Shackletona (badacza Antarktydy), który zatonął w 1915 r.?
„Sensacyjne odkrycie na dnie Bałtyku: nurkowie z Trójmiasta odkryli wrak XIX-wiecznego żaglowca, a w nim drogocenny ładunek”, czyli ponad 100 butelek z winem i wodą mineralną. Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta